Vi är med och gör Haninge lite renare på World Cleanup Day! 💚
Söndagen den 20 september är det World Cleanup Day – en global dag då människor över hela världen går ut och plockar skräp och tillsammans gör en insats för miljön.
Självklart är vi på Haninge Bostäder med! Tillsammans med andra lokala aktörer vill vi göra Vega och Jordbro lite renare, finare och trivsammare – och vi hoppas att många boende vill hjälpa till.
I Vega samlas vi vid Allaktivitetshuset kl. 10.00–12.00. All utrustning som behövs finns på plats och det bjuds på frukt och dricka.
I Jordbro ses vi i Höglundaparken (Köksträdgården) kl. 13.00–15.00. Här finns också utrustning att låna och det bjuds på fika. Du deltar så länge du vill – varje insats räknas!
Ta gärna med familjen, grannen eller en kompis och kom förbi en stund. Tillsammans gör vi skillnad – och våra områden ännu finare! 💚